Kupiłeś już prezenty? Wszyscy dookoła zaczynają za nimi biegać. Witryny sklepowe przybierają kolory świątecznej czerwieni. Centra handlowe wywiesiły już ozdoby świąteczne, a miasta przygotowują się, by odpalić swoje. A Ty nie wiesz co kupić swojej drugiej połowie czy przyjacielowi, który fascynuje się herbatą? Będę Twoim asystentem! Aby pomoc była skuteczniejsza powinieneś wiedzieć, jakie herbaty pija ta osoba:
- głównie herbaty w torebkach – poziom 1;
- najchętniej herbaty aromatyzowane lub z dodatkami – poziom 2;
- herbaty klasyczne bez dodatków – poziom 3.
Spis treści
TogglePoziom 1 – herbaciarz wygodny
Kubek termiczny
Każdy herbaciarz lubi ogrzać się swoją ulubioną herbatką w drodze, szczególnie gdy temperatury spadają poniżej zera. Zima jest idealną porą na to, by sprezentować kubek termiczny, który będzie posiadał dwie podstawowe cechy: szczelność (wrzucony do plecaka czy torebki nie wyleje się) oraz dobrą izolację (herbata przez parę godzin pozostanie gorąca). Nie każdy hubek termiczny spełnia te wymogi, więc polecam uważać wybierając. Dla mnie do tej pory najlepiej sprawdzają się kubki z zamknięciem termosowym.
Sklep: Czajnikowy, Outdoorzy ( wybrane: 1, 2, termos), Dajar • Cena: 25-149 zł
Pojemnik na herbatę (pudełko)
Herbaty saszetkowe, szczególnie te dodatkowo pakowane, można przechowywać razem w ładnym „prezenterze” herbacianym i mieć je zawsze pod ręką. Aktualnie można zamówić zarówno gotowe wyroby tego typu, ręcznie zdobione, jak i takie z dedykacją. Możecie je też wykonać samemu! Taki prezent będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziców czy dziadków. Niestety, nie nadaje się za bardzo do herbat sypanych, gdyż ich aromaty w takim pojemniku będą się mieszały i ulatniały. W ich przypadku polecam puszki.
Sklep: bazary lokalne, Allegro, Decoupage, Empik • Cena: 9-80 zł
Level up? IngenuiTea, Tea Maker
Ten prezent nada się także dla herbaciarzy na poziomie 2. Jeśli Wasz kolega lub koleżanka chcieliby zacząć przygodę z herbatami sypanymi, ale nie odpowiada im to, jak pracochłonny to proces, to możecie im sprawić wygodny dzbanek IngenuiTea. Sama mam taki i korzystam z niego na co dzień, a wielu moich znajomych oraz członków rodziny po wizycie u mnie się w taki zaopatrzyło. Jest to bardzo wygodny sposób na parzenie herbaty sypanej: szybko, w domu lub w warunkach biurowych. Ponadto herbata może się rozwinąć podczas parzenia i wygląda to przepięknie! Czyszczenie dzbanka jest proste, można do tego używać także zmywarki (po wcześniejszym rozebraniu go na części). Pasuje do większości kubków, a wersja większa – do większości dzbanków.
Sklep: Czajnikowy , eHerbata• Cena: 95-140 zł
Poziom 2 – poszukiwacz aromatów
Kubek z sitkiem
Dla każdego herbaciarza wygodnym sposobem na przygotowanie jednej porcji herbaty będzie kubek z sitkiem. Najlepiej, by kubek był dość pojemny, nie za wąski, a sitko im głębsze, tym lepsze (im więcej pojemności kubka pokrywa, tym lepiej).Takie sitko jest wygodnym sposobem na to, by fusy miały dużo miejsca na zaparzenie się. Pozbycie się ich potem z naparu jest wygodne i szybkie. Osobiście preferuję sitka metalowe, gdyż są łatwe do wyczyszczenia oraz nie stłuką się jeśli, pod wpływem gorąca, wypuści się je z ręki. Porcelanowe zaparzacze herbaciane raz wyjęte z naparu już nie mogą zostać włożone z powrotem (powoduje to wylanie się napoju), a bambusowe są ciężkie do czyszczenia.
Sklep: Allegro, Tea Club • Cena: 19-80 zł
Zaparzacz przenośny
Kiedy herbaciarz jest w podróży lub w trasie do pracy tym bardziej doceni możliwość przygotowania swojej ulubionej sypanej herbaty. W Polsce są już dostępne kubki podróżne z wbudowanymi zaparzaczami. Wiele z nich polega na zaparzaniu trzymając kubek do góry dnem, a potem obróceniu go w celu odseparowania fusów od naparu. Nadadzą się także na prezent dla herbaciarza 3-ciego poziomu.
Sklep: Czajnikowy • Cena: 60-150 zł
Level up? 6 kolorów herbaty – zestaw dla początkujących
Jeśli Wasi bliscy piją już herbaty sypane z dodatkami to, być może, zechcą rozwinąć dalej skrzydła i poznać herbaty klasyczne? Czajnikowy prezentuje zestaw sześciu herbat klasycznych – każda innego rodzaju. Idealny pomysł na to, by rozpocząć swoją przygodę z oryginalnymi smakami dalekiego wschodu! Ten prezent nada się także dla herbaciarzy na poziomie 3.
Inne tego typu zestawy można znaleźć w sklepie eHerbata.
Sklep: Czajnikowy , eHerbata• Cena: 24 zł, 20-60 zł
Poziom 3 – wielbiciel klasyki
Na tym poziomie zdecydowanie odradzam zakup herbat saszetkowych oraz małych śmiesznych zaparzaczy do herbaty. Często taki herbaciarz pije herbatę, która mocno nabiera objętości podczas parzenia i taki zaparzacz mu się zwyczajnie nie przyda.
Czarka/ceramika
Dla wielu osób jest to odpowiednik zbierania różnych kubków. Najlepiej wybrać ciekawą i oryginalną czarkę, która będzie charakterystycznym prezentem od Ciebie i pozostanie w zbiorach herbaciarza na zawsze. Być może jako obietnica wspólnych spotkań przy herbacie?
Sklep: eHerbata – ceramika artystyczna, eHerbata czarki, Czajnikowy • Cena: 20 zł i więcej
Czajniczek
Sama używam szklanego dzbaneczka firmy Hario o pojemności 180 ml. Przydaje się do parzenia wszystkich wieloparzeniowych herbat. W zestawie z termosem stanowi mój stały ekwipunek na biurku. Jest to mały, szklany dzbaneczek z sitkiem w dziobku. Dzięki niemu mogę wykonać parzenie herbaty na jeden kubek, dla siebie, a napar nie zostanie w dzbanku przeparzając herbatę. Dzbanek czyści się bardzo wygodnie, liście w środku można obserwować i cieszyć się ich wyglądem, gdy rozwijają się podczas parzenia.
Sklep: Coffeedesk • Cena: 79 zł
Herbata na prezent
Dla każdego herbaciarza dobrym prezentem będzie… herbata. Jest to prezent, który bez problemu można dostosować do swoich możliwości finansowych. Oto parę miejsc w sieci, w których możecie zaopatrzyć się w dobre herbaty sypane:
- eHerbata – herbaty czyste, aromatyzowane, akcesoria
- Czajnikowy – herbaty czyste, aromatyzowane, akcesoria
- Czajownia – herbaty czyste, akcesoria
- DMG Herbaty – herbaty aromatyzowane, kawa, akcesoria
Nieźle się naszukałem tego IngenuiTea. Początkowo nie wiedziałem, jak to się nazywa i co za tym idzie – co wpisać w google :P. Szkoda, że taki drogi ten bajer :/.
Trochę podrożał od kiedy pisałam. Są też tańsze opcje, wydaje mi się. Postaram się w tym roku na święta je opisać;).
Póki co pozostanę przy patencie wykorzystywania sitka (zaparzacza) z dzbanka przy zaparzaniu herbat w kubku :).
Też tak robiłam! Aż mi zginęło w trakcie przeprowadzki:(
Jak dla mnie – najlepszy z tańszych patentów ;). Liście mają dużo miejsca, żeby się rozwinąć, a i bardzo łatwo się je odsącza.
Ja dla poziomu 1 polecam herbatki w torebkach w kształcie zwierzątek, statków, babeczek, choinek itp.