Spis treści
Toggle15 grudnia – nieoficjalny Dzień Herbaty
Międzynarodowy Dzień Herbaty 15 grudnia był już przez parę ostatnich lat w Polsce obchodzony (2015-2019). Ma on za to na świecie już ponad dekadę tradycji. Pochodzi z krajów, które produkują herbatę: Bangladeszu, Nepalu, Wietnamu, Indonezji, Kenii, Malawi, Malezji, Ugandy, Indii i Tanzanii. Ten dzień nie istnieje po to by wypić czy zakupić więcej herbaty. Ma on na celu skupić uwagę rządów i obywateli na herbacianej branży, jej pracownikach, drobnych przedsiębiorcach oraz na konsumentach.
Plany zorganizowania takiego święta powstały po World Social Forum w Bombaju (Indie) i Porte Allegre (Brazylia) w latach 2004-2005. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Herbaty świętowano w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku, a kolejny w Sri Lance rok później. Zarówno sam Dzień Herbaty, jak i konferencje go poprzedzające, są organizowane przez związki zawodowe. Przeróżne wystawy i konferencje organizowane są w państwach, gdzie Dzień Herbaty jest obchodzony. Święto to nie miało nigdzie oficjalnego statusu, ale jest bardzo popularne w wielu herbacianych krajach, także i u nas.
Oficjalny Międzynarodowy Dzień Herbaty 21 maja
W 2019 roku ONZ przychyliło się do prośby Chin, biorąc pod uwagę wartość herbaty dla wielu państw i ustanowiło oficjalny dzień herbaty 21 maja, tym razem oficjalnie. ONZ sugeruje propagowanie tej daty jako Dnia Herbaty i obchodzenie go w sposób właściwy dla danego kraju.
ONZ bierze pod uwagę fakt, że herbata często przyczynia się do tworzenia stanowisk pracy w miejscach dotkniętych biedą i głodem, oraz do wzmocnienia pozycji kobiet, które w dużej mierze są w tym sektorze zatrudnione. Herbata rośnie na obszarach, które nie byłyby użyteczne do innych zasadzeń, jest jednym z najczęściej przygotowywanych napojów na świecie i jednym z najstarszych, dzieli się na sześć rodzajów, zależnych od techniki oksydacji i fermentacji.
Cel Międzynarodowego Dnia Herbaty
Celem Dnia Herbaty nie jest promocja jej zakupu samego w sobie, ale zwiększenie świadomego spożycia, aspektów ekonomicznych, kulturalnych i wartości środowiskowych herbaty dla społeczności wystawionych na biedę, braki żywności i niedożywienie.
Popijając dziś swoją ulubioną herbatę spędźcie chwilę wędrując wstecz drogą herbaty. Sprawdźcie skąd liście na ten napar do Was przywędrowały. Poszukajcie informacji o tym jak wyglądają plantacje herbaciane w tym kraju, albo jak wytwarzana jest właśnie Wasza herbata. Zadajcie sobie parę pytań: kto zasadził tę roślinę, z której mam herbatę, kto zerwał liście, a kto je przygotował? Ile Ci pracownicy mają płacone? Poświęć chwilę swojego czasu na to by wyszukać odpowiedzi na te pytania, tak jak oni poświęcili czas na Twoją herbatę. Docenisz potem kubek herbaty jeszcze bardziej!
Źródła:
Zatem też Twoja w tym rola żeby stało się bardziej popularne 😉
Z takimi świętami wszystko zaczyna się od największych miłośników 😀