Gościnny wpis na temat właściwości czarnej herbaty autorstwa Olgi Włodek.
Przez długi czas swojego życia myślałam, że czarna herbata to marne pozostałości po zielonej i czerwonej siostrze. Ciągle mówi się o ich właściwościach, a czarna herbata to tylko kompan do porannych kanapek. Na szczęście ona również kryje w sobie wiele dobrego i wcale nie musimy z niej rezygnować, dbając o swoje zdrowie.
Czarna herbata jest efektem obróbki liści drzewa camellia sinensis. Tego samego, z którego powstają wszystkie inne typy herbat. Dzięki temu wiele ich właściwości jest, w mniejszym lub większym stopniu, powtarzalnych. Procesy obróbki, takie jak parzenie, suszenie, oksydacja, część właściwości eksponują, a część wygaszają. Na wpływ zdrowotnych właściwości herbacianych naparów ma również czas, który liście pozostają na krzewie: część związków tworzy się dopiero, gdy zaczynają dojrzewać.
Czym szczególnym charakteryzuje się zatem czarna herbata i kto powinien po nią sięgnąć?
Spis treści
ToggleWłaściwości czarnej herbaty
Czarna herbata zawiera wszystko, co powinna zawierać herbata: antyoksydanty, taniny, kofeinę. Unikalna mieszanka tych składników sprawia, że warto zwrócić na nią uwagę, gdy dbamy o nasze zdrowie.
Pomaga zachować prawidłowy poziom cukru
Cukrzyca powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Regularne i długofalowe picie niewielkich ilości czarnej herbaty (1-2 filiżanki), pozwala na regulację poziomu glukozy we krwi. Oczywiście, tę właściwość herbata zachowa jedynie, gdy nie dodamy do niej cukru i innych substancji słodzących!
Wspiera układ krwionośny
Działanie czarnej herbaty na układ krwionośny zostało wielokrotnie przebadane i udowodnione. Czarna herbata ma wpływ nie tylko na kondycję serca (zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej), ale także na poziom cholesterolu. Codzienne picie 2-3 filiżanek naparu z czarnej herbaty pozwala na utrzymanie i wyregulowanie poziomu cholesterolu całościowego, LDL i HDL. Dzięki temu zmniejszamy też ryzyko ataku serca.
Poprawia koncentrację i pracę mózgu
Kofeina jest obecna w czarnej herbacie, jednak nie w takiej ilości, jak w kawie lub innych herbatach. To powoduje, że kubek czarnej herbaty bezpiecznie poprawia wydajność naszego mózgu i pamięci. Nie stresuje przy tym organizmu, a nawet może odprężyć, przynieść ulgę w stresującej sytuacji i dodać pozytywnej energii.
Wpływa na wygląd skóry
Dla zdrowej skóry możesz stosować czarną herbatę również zewnętrznie. Na zmęczone i spuchnięte oczy dobry jest okład z czarnej herbaty (liście w torebkach lub namoczone waciki), a na cerę przemywanie twarzy herbatą. Dzięki temu zapobiegniesz drobnym infekcjom, a skóra będzie miała jednolity kolor. Wewnętrznie czarna herbata spowolni procesy starzenia i pomoże skórze w szybszej regeneracji.
Dba o zdrowy uśmiech
Polifenole i taniny zawarte w czarnej herbacie działają jak antybiotyki i zapobiegają infekcjom w ustach. Fluor nie pozwala rozwinąć się próchnicy i zapobiega brzydkiemu zapachowi z ust. Trzeba jednak uważać: picie dużej ilości czarnej herbaty może spowodować również przedawkowanie fluoru, a w za dużych ilościach ten pierwiastek jest dla nas toksyczny i nie powinno się z nim przesadzać.
Jak pić czarną herbatę?
Aby właściwości czarnej herbaty działały, trzeba jej dać szansę. Ważne jest poprawne parzenie i brak słodzących dodatków.
Zaparzenie czarnej herbaty jest proste i nie powinno sprawić Ci problemu. Na kubek wody (ok. 240 ml) najlepiej użyć 1 łyżeczkę suszu (2-3 g). Zalewamy go wodą o temperaturze ok. 98 °C – wystarczy, że poczekasz, aż woda po zagotowaniu przestanie wrzeć. Średni czas parzenia czarnej herbaty to 2-4 minuty. Pamiętaj – to bardzo ogólne wskazówki i najlepiej stosować się do instrukcji, którą znajdziemy na opakowaniu.
Mam nadzieję, że teraz poranna herbata do śniadania nabierze dla Ciebie nowego znaczenia i sprawi Ci jeszcze więcej przyjemności.
Masz jakieś pytanie dotyczące właściwości czarnej herbaty – zapraszam do komentarzy!
Lubię pić zarówno zieleoną jak i czarną herbatę. Czytałam, że na okres jesinno -zimowy lepsza jest czarna, bo nie wychłądza, jak zielona.
Uwielbiam chyba każdy rodzaj herbaty 🙂 Najwięcej piję właśnie czarnej i zielonej 🙂
Ciekawy artykuł. Nie spodziewałem się, ze herbata czarna ma takie właściwości. Czas taką zamówić na SzlachetnySmak.pl 😉